Retusz i Renowacja

Jak dokładnie zmieni się zdjęcie?

Retusz i Renowacja zdjęć i fotografii

Każde zdjęcie jest wyjątkowe

Niektóre zdjęcia będą wymagały jedynie drobnych poprawek – usuwanie rys, zadrapań. Niektóre będą zapleśniałe.
W niektórych przypadkach konieczne będzie odrestaurowanie części zdjęcia, twarzy, szczegółów znanych tylko rodzinie. 

Nie ma zdjęć nie do odratowania! Są wyłącznie zdjęcia które wymagają mniej lub więcej pracy w odrestaurowaniu ich.
Dlatego też cena będzie różna w zależności od stopnia zniszczenia – wszystko zależy od wysiłku włożonego w naprawę zdjęcia i od wymagań klienta.

W sekcjach poniżej wyszczególniamy jakim zabiegom można poddać zdjęcie.

Pozwoli to lepiej ocenić, czy zdjęcie może wymagać więcej czy mniej pracy.

Korekcja kolorów

Dotyczy to zwłaszcza zdjęć z lat 70 – 90 które, nawet jeśli były troskliwie przechowywane, tracą oryginalne kolory. Bywa, że zdjęcia stają się jednolicie czerwono-żółto-rudawe. Czasem wystarczy zwykła korekcja, aby zbliżyć nasze zdjęcia do rzeczywistości.

Koloryzacja zdjęcia

Czasem sama korekcja to za mało – zwłaszcza gdy odbarwienia całkowicie zakryły oryginalny kolor. Koloryzajca oznacza też nadanie czarno-białej fotografii koloru.

Jest to szczególnie ciekawy efekt w przypadku zdjęć portretowych. Można dodać kolor w miejsce szarych oczu, szarych włosów. Koniecznie jest wsparcie ze strony klienta, żeby nasz grafik mógł jak najwierniej oddać rzeczywistość. Po przekazaniu zbliżonego koloru oczu, grafik będzie wiedział dokładnie jak oddać to na zdjęciu. Efekt jest wtedy jeszcze lepszy, bo zbliżony do naturalnego.

Drobne naprawy

Usuwanie drobnych rys, niewielkich kropek, małych ubytków, pieczątek itd. – dotyczy to zwłaszcza zdjęć, które chcemy powiększyć ze starych, małych odbitek. Powiększenie drobnego zdjęcia może po prostu bardzo uwydatnić niedoskonałości niewidoczne na małej odbitce.

Usuwanie wad fizycznych

Oznacza to najczęściej uzupełnianie braków wywołanych uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przebiegiem czasu. Zabieg ten pozwoli na naprawę dużych ubytków, masywnych rys, zadrapań, zapleśnień i plam.

Jest to usługa wyceniana indywidualnie, zależnie od stopnia uszkodzenia cena może być różna, tak jak różny może być czas wykonania takiej usługi.

Retusz kosmetyczny

Usuwanie zmarszczek, blizn, przebarwień na skórze, „pieprzyków” itp. – stopień ingerencji zależy od wymagań Klienta.

Najczęściej widzimy 'poprawianie’ skóry i usuwanie niedoskonałości. Rozumiemy jednak, że nie ma ludzi idealnych i nikt nie ma perfekcyjnej cery – też nie to definiuje piękno. Dlatego też możliwe jest dodanie pieprzyka czy blizny, które są niewidoczne lub słabo widoczne na zdjęciu. Wymaga to jednak bliskiej współpracy grafika z klientem, do czego gorąco zapraszamy.

Sepiowanie / Czerń i biel

UZdjęcia które są nowe, kolorowe, niezniszczone, również można „zedytować”.

W tym przypadku dochodzi do korekcji zdjęć kolorowych na czarno- białe, lub nadanie im szlachetnego koloru sepii (brąz). Zabieg ten jest stosowany na przykład, gdy kolory zdjęcia są nieciekawe i nie można ich poprawić, lub gdy chcemy nadać zdjęciu wygląd typu 'vintage’.

Zapraszamy: Fotolabel, ul Krakowska 34, 33-100 Tarnów lub w zakładce kontakt.