Strona główna 9 Fotografujemy w domu

Fotografujemy w domu

czyli gdy za oknem deszcz i zimno…

Zdarza się z różnych powodów, na przykład pogody, choroby, jakichś zdarzeń losowych, które uwięziły nas w domu, że nie możemy udać się w plener, aby cieszyć się naszym fotograficznym hobby.

Nic straconego – jeśli tylko wykażemy nieco pomysłowości, możemy stworzyć w zaciszu domowym zdjęcia o ciekawej tematyce i bardzo dobrej jakości. Zdjęcia, które następnie z powodzeniem będziemy mogli zamieścić w naszych social mediach, albo wykonać ich odbitki na papierze fotograficznym, przesyłając je do fotolaboratorium internetowego.

W domu znajdziemy wiele tematów do fotografowania. Oto kilka pomysłów:

  • Fotografowanie detali przedmiotów codziennego użytku – takich jak kubki, talerze, książki czy zabawki.
  • Fotografowanie rodziny lub zwierząt domowych w różnych domowych sytuacjach, zabawa, gotowanie, wspólny odpoczynek. 
  • Fotografowanie szczegółów wystroju wnętrza – takich jak ściany, meble czy dekoracje.
  • Fotografowanie przyrody z okna – np. kwiatów, drzew czy zwierząt zamieszkujących ogród.
  • Fotografowanie rzeczy, które przypominają o wakacjach czy wyjazdach – np. bilety, zdjęcia z podróży czy pamiątki z innych krajów.
  • Fotografowanie ulubionych przedmiotów lub miejsc w domu – np. fotel, kominek czy taras.
  • Fotografowanie przedmiotów związanych z pasją lub hobby – np. instrumentów muzycznych, narzędzi ręcznych czy sprzętu sportowego.
  • Fotografowanie zabawek lub przedmiotów z dzieciństwa – np. lalki, samochodziki czy zabawki z drewna.
  • Fotografowanie krajobrazów za oknem w różnych porach dnia i nocy.
  • Fotografowanie różnych pomysłów na aranżację wnętrz.

Jeśli chcemy skupić się na fotografowaniu martwej natury, możemy w prosty sposób zorganizować nasze mini studio z dostępnych w domu przedmiotów. Blat biurka lub stół mogą posłużyć jako miejsce do ustawienia przedmiotów, a lampki stołowe lub światło padające z okna mogą być źródłem światła. Dodatkowo możemy użyć powierzchni odbijających światło, takich jak lusterka, białe kartki papieru czy tektura pokryta aluminiową folią spożywczą.

Pamiętajmy, że światło jest bardzo ważnym aspektem fotografii i poza jego głównymi źródłami często niezbędne jest używanie powierzchni odbijających, aby złagodzić, rozjaśnić zbyt ostre cienie.

Z tematyką oświetlenia naszych zdjęć wiąże się aspekt balansu bieli. Nie musimy się tego obawiać, gdyż dzisiejsze aparaty cyfrowe pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów nawet przy fotografowaniu w warunkach domowych. Łatwość ustawienia poprawnego balansu bieli pozwala na uzyskanie naturalnie wyglądających kolorów, niezależnie od użytego źródła światła. Dodatkowo zdjęcia możemy pod kątem kolorystyki edytować w ogólnie dostępnych programach graficznych, nadając im pożądaną przez nas kolorystykę i indywidualny charakter.

Pewnym problemem, zwłaszcza dla początkujących fotoamatorów w domu jest tło fotografii. Wystarczy jednak zastosować kilka prostych zasad, aby ten problem usunąć:

  • Użyj jednolitego koloru: Wybierz jeden jasny, neutralny kolor jako tło, taki jak biel, szarość lub beż. Unikaj używania zbyt wielu różnych kolorów, ponieważ mogą one rozproszyć uwagę. Porada ta ma zastosowanie zwłaszcza w fotografii portretowej.
  • Użyj tekstury: Dodaj teksturę do tła, taką jak tkanina, drewno lub cegła, aby nadać fotografii głębi. Świetnie sprawdzi się to w fotografii potraw, małych bibelotów, czy detali większych przedmiotów.
  • Użyj roślin: Rośliny mogą dodać życia i koloru do tła, ale upewnij się, że nie rozpraszają uwagi z głównego tematu zdjęcia. Dobrze jest zastosować tę rade w fotografii makro lub zbliżeniowej przedstawiającej na przykład zasuszone rośliny.
  • Użyj fotografii jako tła: Jeśli masz jakieś piękne zdjęcie, które chcesz użyć jako tło, można ustawić je tak, aby znalazło się w obszarze nieostrości i stanowiło tło głównego tematu zdjęcia. W podobny sposób można użyć ekranu monitora naszego laptopa z wyświetloną na nim tapetą.

Jak widzimy, taka „zabawa” w domowe studio może dać nam wiele satysfakcji z realizacji naszego hobby, a dodatkowo pozwala uzyskać zdjęcia naprawdę dobrej jakości. Pamiętajmy, że wiele ilustracji blogowych, a nawet tych zamieszczanych w wydawnictwach książkowych, czy elektronicznych nie zawsze powstaje w profesjonalnych, doskonale wyposażonych studiach fotograficznych.

Posiadając dobrej jakości pliki cyfrowe, możemy za pośrednictwem laboratorium fotograficznego uzyskać z nich nie tylko piękne odbitki na papierze fotograficznym, ale na przykład wydruki wielkoformatowe, które możemy oprawić i ozdobić nimi ścianę. Możemy też – w zależności od tematyki – wydrukować je jako obraz na płótnie, czy użyć jako ilustrację do naszego bloga o dowolnej tematyce, na przykład o gotowaniu.

Warto więc w okresie złej pogody i padającego za oknami deszczu nie odkładać naszego aparatu do szafy, a kontynuować naszą przygodę z fotografią. Dodatkowy plus to ciągłe podnoszenie naszych umiejętności i czerpanie przyjemności z naszego hobby.

Obserwuj!