Korekta zdjęć

Czyli co się dzieje pomiędzy otrzymaniem zdjęcia a końcowym wydrukiem.

01

Podgląd

Kopistka zaczyna od otworzenia otrzymanego nośnika na laptopie. Używa specjalistycznych programów, aby sprawdzić rozmiar i wymiary zdjęcia

02

Pierwsze zmiany

Następnie obrabia zdjęcia wymiarowo – zdjęcia jeszcze nie trafiają do maszyny (fotolab); na tym etapie łatwiej jest użyć specjalnego oprogramowania przeznaczonego na komputer.

Niektóre zdjęcia muszą być lekko przycięte. Tu liczy się czynnik ludzki, czyli fach naszej kopistki. Musi zwrócić uwagę na to ile 'tła’ jest w proporcji do bobaska w swojej pierwszej kąpieli i odpowiednio dopasować zdjęcie do wymiarów papieru, aby najważniejszy Bąbelek był w centrum.

03

Konwersja

Po pierwszych zmianach nadchodzi czas na przygotowanie do druku. Zdjęcia są konwertowane na optymalne rozmiary – wszystkie zdjęcia są Po pierwszych zmianach nadchodzi czas na przygotowanie do druku. Zdjęcia są konwertowane na optymalne rozmiary – wszystkie zdjęcia są dopasowane do wymagań maszyny do druku (fotolab). dopasowane do wymagań maszyny do druku (fotolab).

04

Podgląd 2

Zdjęcia trafiły do fotolaba. Chemia fotograficzna podpięta, prąd dochodzi, pliki są odczytywane bez problemu. Co teraz? Zanim zdjęcia zostaną wydrukowane, pokazują się w partiach na specjalnym ekranie naszego fotolaba.

W tym miejscu kopistka dokonuje najważniejszych poprawek – sprawdza nasycenie poszczególnych kolorów, poprawia naświetlenie. To tutaj dzieje się magia, która sprawia, że każde zdjęcie jest małym dziełem sztuki.

05

Druk

Zdjęcia drukowane są po 6 na raz. Gdy zostaną wypuszczone w fotolab, kopistka zajmuje się kolejnymi sześcioma. Sześć po sześć, sprawdza i poprawia setki zdjęć dziennie, aby końcowy produkt był najwyższej jakości.

Najczęstsze pytania

Czy każde jedno zdjęcie jest oglądane?

Tak. Ostatecznie każdy fotograf miałby podgląd do zdjęć kiedy te zostaną już wydrukowane. W naszym laboratorium zdjęcia są analizowane pod kątem poprawek bardziej niż oglądane. 

Ale co z prywatnością?

Zdjęcia nigdy nie są powielane, przetrzymywane na dysku, udostępniane osobom postronnym. Jedyną osobą z dostępem do zdjęć jest kopistka. Ma do nich dostęp wyłącznie na czas korekty.

Boje się... co jeśli moje zdjęcia są niepoważne?

Strojenie min do aparatu, nagie bąbelki w kąpieli, nawet pierwsza zmiana pieluchy – kopistka widziała już wszystko. Doroślejsze sesje też. Nie powinniśmy wstydzić się swoich zdjęć; jest to po prostu ukazanie życia, w którym wszystko jest możliwe. 

Wydając zlecenia nigdy nie komentujemy zawartości – w większości przypadków nasza kopistka zapomni jakie zdjęcia są w kopercie, gdyż zdąży obrobić kilkaset kolejnych przed wydaniem zlecenia. Taki urok lat doświadczenia 🙂

Nie chciał(a)bym żeby moje zdjęcia były ucinane, jak zachować tło?
To zależy od opcji wypełnienia papieru. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów w artykule o kadrowaniu. Można wybrać opcję białej ramki – jeśli zdjęcie będzie niewymiarowe, negatywną przestrzeń wypełni się czystym papierem. Później można jak najbardziej wyciąć te fragmenty bez uszkadzania zdjęcia.
Dalej nie jestem pewien(na) co się zmieni, a zależy mi na jakości...

W przypadku wszelkich pytań zachęcamy do kontaktu z samą kopistką- poza byciem specem od produkcji, zajmuje się też obsługą klienta. Zachęcamy do sprawdzenia dróg kontaktu.